Dzisiaj jest 3 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pokrytki

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pokrytki – Opis Miejscowości

Pokrytki to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Strzegowo. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Mikołaja w Niedzborzu. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o Pokrytkach pochodzi z 1349 roku, kiedy to dokument wymienia nazwę Pokrite Wodi. W XVI wieku miejscowość była częścią powiatu niedzborskiego, na pograniczu ziemi płockiej i zawkrzeńskiej.

W 1502 roku Mikołaj Bartnicki, właściciel Pokrytek, wystąpił o nadanie praw miejskich. Rok później król Aleksander Jagiellończyk zezwolił na lokację miasta Międzyborze, które powstało z dwóch wsi Pokrytki. W II połowie XVI wieku wieś przekształciła się w Niedzbórz. Lokacja z 1503 roku dotyczyła obu wsi, jednak jedna z nich nie została włączona do nowego miasta.

Bitwa w Pokrytkach

20 sierpnia 1944 roku w Pokrytkach miała miejsce największa bitwa partyzancka na terenach wcielonych do Rzeszy. Oddziały Brygady Armii Ludowej pod dowództwem mjr. Władysława Marchoła stoczyły ciężką walkę z batalionami Waffen SS. Po całodniowej bitwie oddział partyzancki wydostał się z okrążenia, ponosząc straty, ale zadając również poważne straty wrogowi. W wyniku walk spłonęła połowa miejscowych zabudowań.

  • Polegli w bitwie to m.in.:
    • kpt. Czesław Wiśniewski („Wicher”)
    • por. Józef Gumiński („Dąb”)
    • ppor. Eugeniusz Kopka („Jaszczur”)

Osoby związane z Pokrytkami

W Pokrytkach urodziła się Anna Zalewska, posłanka na sejm II i III kadencji, oraz Franciszek Cieślak, żołnierz antykomunistycznego podziemia, który został aresztowany w 1946 roku i skazany na karę śmierci, zamienioną później na 22-letnie więzienie.

Grodzisko

Na terenie Pokrytek znajduje się grodzisko, będące średniowieczną osadą o nazwie „Międzyleś”, zlokalizowane około 300 m od obecnych zabudowań. W tym miejscu odkryto ślady zabudowy oraz wykopaliska archeologiczne.

„`