Informacje ogólne
Pogorzel to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim, w gminie Sokołów Podlaski. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa siedleckiego.
Religia
Mieszkańcy Pogorzel są wyznania rzymskokatolickiego i przynależą do parafii św. Wojciecha w Skibniewie-Podawcach.
Historia
Wieś była niegdyś własnością rodziny szlacheckiej, w której skład wchodziły dwie grupy braci. Najwcześniej znanymi członkami rodziny byli Maciej i Stanisław, znani jako „Kuszowicze”. Ich brat Piotr miał syna Pawła, który był jedynym przedstawicielem tej linii w latach 1473-1477. Stanisław oraz jego synowie, Andrzej i Wojciech, są potwierdzeni w dokumentach od 1476 roku.
Konflikty i sprawy sądowe
W historii Pogorzel zauważalne są sporadyczne konflikty, m.in.:
- W 1486 roku Andrzej i Stanisław Pogorzelscy zostali pozwani przez Wodyńskiego za naruszanie jego dóbr.
- W 1492 roku odnotowano kolejną sprawę sądową pomiędzy Wodyńskim a Pogorzelskimi.
Znane postacie
W Pogorzelu urodził się Feliks Pogorzelski, kapitan rezerwy Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Walecznych oraz ofiara zbrodni katyńskiej.
Podsumowanie
Pogorzel to wieś o bogatej historii oraz tradycji szlacheckiej, związaną z konfliktem z innymi rodami. Jej mieszkańcy są związani z Kościołem katolickim, a w dziejach miejscowości wyróżnia się postać Feliksa Pogorzelskiego.