„`html
Pogorzel – wprowadzenie
Pogorzel to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Siennica. Miejscowość ma swoje korzenie sięgające XIII wieku, a pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z XVI wieku. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy.
Etymologia nazwy miejscowości
Nazwa „Pogorzel” wywodzi się od terenów wypalonej puszczy, które przeznaczono pod osadnictwo. Pojęcie „pogorzel” oznaczało w języku staropolskim zniszczenie ogniem. W dokumentach historycznych pojawiały się różne formy nazwy, takie jak Pogorzely czy Pogorzela.
Położenie
Wieś znajduje się 7 km na południowy wschód od Mińska Mazowieckiego, przy drodze wojewódzkiej nr 802. Geograficznie leży na wschodnim Mazowszu, pomiędzy Wysoczyzną Kałuszyńską a Równiną Garwolińską.
Historia
Pogorzel była w średniowieczu częścią puszcz królewskich. W XVI wieku właścicielem folwarku była rodzina Siennickich. W 1528 roku Pogorzel stała się częścią nowo utworzonej parafii w Siennicy. Z biegiem lat majątek przeszedł w ręce różnych właścicieli, w tym Rudzińskich, którzy w XVIII wieku wybudowali dwór.
Zabytkowy dwór
Dwór w Pogorzeli, zbudowany w latach 1740-1742, otoczony jest parkiem. Obiekt w stylu barokowym posiada unikalną architekturę i zachowane elementy wystroju. W czasie II wojny światowej dwór był miejscem ukrywania się ludności żydowskiej.
Pogorzel dzisiaj
Obecnie Pogorzel to wieś z rozwiniętą infrastrukturą. Mieszka tu 358 osób, a w Nowej Pogorzeli 231, co łącznie daje 589 mieszkańców. Wieś posiada dobrą komunikację oraz rozwiniętą sieć usług publicznych, w tym szkołę i Ochotniczą Straż Pożarną.
Zabytki i miejsca pamięci
- Dwór Kazimierza Rudzińskiego i Antoniny Nowosielskiej wraz z parkiem
- Kapliczka Świętej Trójcy
- Kapliczka Matki Boskiej
- Grób nieznanego żołnierza przy ul. Leśnej
- Tablica pamiątkowa przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Siennickich Szkół Pedagogicznych w Nowej Pogorzeli
„`