Podzamek
Podzamek to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Kłodzko. Znajduje się przy szosie Kłodzko – Złoty Stok, poniżej Przełęczy Kłodzkiej, na wysokości około 400-460 m n.p.m.
Położenie
Wieś ma długość około 2 km i leży w Górach Bardzkich, na południowych zboczach Grzbietu Wschodniego, na zachód od Przełęczy Kłodzkiej.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 Podzamek należał administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.
Historia
W czasie badań archeologicznych przed II wojną światową odkryto przedmioty z okresu neolitu oraz pozostałości grodziska obronnego. Podzamek powstał w I połowie XIII wieku. W 1375 roku utworzono wolne sędziostwo, a w 1388 roku wieś została zakupiona przez augustianów z Kłodzka. W XVI wieku wybudowano dwór z kaplicą, pełniący funkcję letniej rezydencji zakonników.
W 1554 roku miejscowość nabył kanclerz Hrabstwa Kłodzkiego, Heinrich von Regner. W czasie wojny trzydziestoletniej wieś została skonfiskowana z powodu opowiedzenia się właściciela po stronie protestantów. W XVIII wieku istniały dwa folwarki: Hain i Bożywojów. Podczas oblężenia twierdzy kłodzkiej w 1807 roku miała miejsce bitwa z wojskami pruskimi.
W 1896 roku dwór przebudowano na pałac, a na początku XX wieku w okolicy powstały kamieniołomy, które po 1945 roku przestały być eksploatowane. W 1978 roku w miejscowości znajdowało się 41 gospodarstw rolnych, a w 1988 roku pozostało tylko 13.
Bożywojów (Kaltvorverk)
Na wschód od wsi, w pobliżu Przełęczy Kłodzkiej, znajduje się dawny folwark Bożywojów. Powstał na początku XIX wieku, a w 1825 roku należał do hr. von Pfeila. Folwark słynął z hodowli merynosów. W latach 40. XX wieku zbudowano w jego pobliżu dom mieszkalny.
Zabytki
W rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajduje się:
- Zespół pałacowy z XVI wieku, obejmujący:
- Pałac z połowy XVI wieku, przebudowany w XVIII wieku i w 1896 roku.
- Parks.
- Barokowe mauzoleum hrabiego Oscara von Strachvitza i jego żony Jadwigi.
- Trzystuletnia lipa drobnolistna w parku pałacowym, będąca pomnikiem przyrody.