Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Podole Małe

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Podole Małe

Podole Małe (kaszb. Môłé Pòdolé) to wieś sołecka w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska. W grudniu 2021 roku zamieszkiwało ją 209 osób. Miejscowość znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Geografia

Podole Małe leży na Wysoczyźnie Damnickiej i Polanowskiej, w regionie Środkowopomorskim. W okolicy dominują gleby bielicowe oraz grunty orne (około 57%) i leśne (około 22%). Rzeźba terenu została ukształtowana w czasach plejstoceńskich.

Historia

Wieś była lennem rodu von Zitzewitzów od XV wieku. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, przybyli pierwsi polscy osadnicy. W latach 1954-1959 istniała gromada Podole Małe.

Zabytki

  • Grodzisko wczesnośredniowieczne (VII-VIII/IX wiek)
  • Park pałacowy (druga połowa XIX wieku)
  • Murowana kuźnia z początku XIX wieku

Administracja

Podole Małe jest samodzielnym sołectwem w gminie Dębnica Kaszubska. Uczestniczy w wyborach do Rady Gminy w okręgu nr 10.

Dane demograficzne

W ciągu ostatnich lat liczba mieszkańców wsi wahała się, osiągając 209 w 2021 roku. Większość mieszkańców to osiedleńcy z terenów wschodnich Polski.

Florystyka i fauna

W Podolu Małym występują różnorodne gatunki drzew i krzewów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Na terenie wsi znajduje się użytek ekologiczny „Torfowisko Wieliszewo 8”, bogaty w unikalne gatunki roślin.

Infrastruktura

Miejscowość jest zelektryfikowana i posiada system wodociągowy oraz kanalizacyjny. Funkcjonuje tutaj świetlica wiejska, ochotnicza straż pożarna oraz boisko sportowe. W Podole Małym działa również klub sportowy „Smoki”.

Transport

Wieś jest połączona z innymi miejscowościami dzięki sieci dróg gminnych i powiatowych oraz przystankowi autobusowemu. Najbliższe drogi wojewódzkie i krajowe znajdują się w promieniu 7,5 km.

Kultura

W Podolu Małym organizowane są różne wydarzenia kulturalne, w tym wystawy i kiermasze rękodzieła. Galeria „Stodoła Sztuki” promuje lokalną sztukę oraz tradycje.

„`