Podgórzyce
Podgórzyce to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Nowogród Bobrzański. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa zielonogórskiego.
Nazwa
Miejscowość została po raz pierwszy wymieniona w 1295 roku w łacińskiej kronice Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis jako Podgorzicz. W 1442 roku pojawiają się wzmianki o jej pierwszych właścicielach, braćmi Rothenburgami. W drugiej połowie XV wieku dobra przeszły w ręce rodu von Niesemeuschel.
Zabytki
W Podgórzycach znajduje się kościół w ruinie, który datowany jest na XIV i XVII wiek. Historia kościoła sięga XIV wieku, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1535 roku. Uważa się, że został on zbudowany z fundacji księcia Henryka Brodatego i jego żony Jadwigi. W okresie reformacji kościół stał się ewangelicki, a w czasie wojny trzydziestoletniej uległ znacznemu zniszczeniu.
- Ruina kościoła z kamieni polnych i rudy darniowej.
- Budowla salowa, trójbocznie zamknięta od wschodu, z dostawioną kruchtą od południa.
- Otwory okienne i wejściowe miały kształt ostrołukowy.
- Ceglana dzwonnica z XX wieku w południowo-zachodnim narożniku.
Turystyka
Podgórzyce są punktem startowym dla pieszego szlaku turystycznego „Od Bobru do Odry”, który prowadzi przez zachodnią część Zielonej Góry, przekształcając się w kierunku jeziora Niesłysz.
Podsumowanie
Podgórzyce to wieś z bogatą historią, znana z ruin średniowiecznego kościoła oraz jako początek popularnego szlaku turystycznego.