Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to roślina z rodziny astrowatych, występująca głównie w Europie, Azji oraz północnej Afryce. Gatunek ten został także zawleczony do Ameryki Północnej, Indii i na Daleki Wschód.

Reklama

Morfologia

Roślina osiąga do 30 cm wysokości. Posiada bladożółtą lub bladozieloną łodygę, pokrytą łuskowatymi liśćmi. Kłącze jest cienkie i czołgające się, sięgające do 1 m. Liście są duże, okrągławo-sercowate z ząbkowanym brzegiem, a kwiaty tworzą małe, złocistożółte koszyczki.

Biologia i ekologia

Podbiał pospolity jest byliną, która kwitnie od marca do maja, zanim pojawią się liście. W trakcie swojego wzrostu jest atakowany przez różne grzyby.

Reklama

Zastosowanie

Roślina lecznicza

Liście podbiału (Folium Farfarae) są głównie surowcem śluzowym, zawierającym 7-8% kwaśnego śluzu, garbniki, flawonoidy, cholinę oraz sole mineralne. Kwiaty podbiału zawierają więcej flawonoidów, co sprawia, że mają silniejsze działanie rozkurczowe.

Działanie

  • Liście: stosowane w stanach zapalnych dróg oddechowych, działają osłaniająco i ściągająco.
  • Kwiaty: działają rozkurczowo, jednak słabiej powlekająco i ściągająco.

Działanie niepożądane

Może wystąpić hepatotoksyczność spowodowana alkaloidem senkirkiną, szczególnie w surowcach z Australii i Norwegii.

Sposób użycia

Odwar z liści: 1 łyżkę liści zalać 350 ml ciepłej wody, gotować 3 minuty, odstawić na 10 minut, a następnie przecedzić. Stosować 3-5 razy dziennie. Można używać do okładów na skórę.

Zbiór i suszenie

Liście zbiera się wiosną i latem, suszy w cieniu. Koszyczki zbiera się i suszy w temperaturze do 40 °C.

Reklama
Reklama