Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna, znana również jako e-poczta lub mejl (ang. email), to usługa umożliwiająca komunikację interpersonalną poprzez przesyłanie wiadomości za pomocą protokołów takich jak SMTP, POP3 czy IMAP.

Polskie nazewnictwo

W Polsce termin „e-mail” próbowano zastąpić skrótowcem „listel” lub „el-poczta”, jednak te określenia nie zyskały popularności. Rada Języka Polskiego uznaje obecnie dwie formy: „e-mail” oraz „mejl”, przy czym Mirosław Bańko zaleca stosowanie drugiej formy w codziennym użyciu.

Rozwój usługi

E-mail powstał w 1965 roku, gdy Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman opracowali system przesyłania wiadomości między użytkownikami tego samego komputera. W 1971 roku Ray Tomlinson wprowadził pojęcie adresu e-mail oraz znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera i domeny internetowej. Protokół SMTP, stworzony przez Jona Postela w 1982 roku, jest nadal używany do wysyłania e-maili, a do ich pobierania stosuje się protokoły POP3 i IMAP. Standard MIME umożliwia dołączanie plików jako załączników do wiadomości.

Oprogramowanie

Obsługa poczty elektronicznej odbywa się za pomocą specjalistycznego oprogramowania działającego na serwerach. Popularnymi programami serwerowymi są:

  • Sendmail
  • Postfix
  • Exim
  • MDaemon
  • Qmail

Użytkownicy korzystają z klientów poczty elektronicznej do redagowania i odbierania wiadomości, takich jak:

  • Tekstowe: Elmo, Gnus, Mutt, Pine
  • Graficzne: Eudora, Evolution, KMail, Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Opera, Pegasus Mail, SeaMonkey, Sylpheed, The Bat!

Współcześnie, większość dostawców usług internetowych oferuje dostęp do poczty elektronicznej za pośrednictwem przeglądarek internetowych, co nazywane jest Webmail.

Najnowsze aktualności: