Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Pluskwiaki różnoskrzydłe

„`html

Reklama

Wprowadzenie do pluskwiaków różnoskrzydłych

Pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera) to podrząd owadów z rzędu pluskwiaków, który obejmuje ponad 42 tysiące opisanych gatunków. Cechą charakterystyczną tej grupy jest obecność półpokryw oraz przechodzenie przez przeobrażenie niezupełne. Pluskwiaki te występują zarówno w środowiskach lądowych, jak i wodnych.

Budowa ciała

Ciało pluskwiaków różnoskrzydłych jest owalne lub wydłużone, zazwyczaj spłaszczone grzbieto-brzusznie. Długość ciała wynosi przeważnie od 5 do 20 mm, a niektóre formy tropikalne mogą przekraczać 100 mm.

Reklama

Głowa

Głowa jest prognatyczna lub hipognatyczna, z aparatem gębowym typu kłująco-ssącego. Oczy złożone oraz czułki składają się z kilku członów. Cechą wyróżniającą Heteroptera jest obecność płytki gardzielowej (gula), zwiększającej ruchliwość rostrum.

Tułów

Przedplecze często jest szerokie i rozwinięte. Pluskwiaki mają dwie pary skrzydeł, z których pierwsza para tworzy półpokrywy. Odnóża mogą pełnić różne funkcje, a dorosłe lądowe Heteroptera mają gruczoły zapachowe na zatułowiu.

Odwłok

Odwłok składa się z 10 segmentów, z różnymi modyfikacjami genitalnymi u samców i samic. U młodocianych form znajdują się gruczoły zapachowe oraz woskowe.

Biologia i ekologia

Pluskwiaki różnoskrzydłe rozmnażają się przez zapłodnienie wewnętrzne, a niektóre gatunki wykazują opiekę nad jajami i nimfami. Występuje rozwój pozazarodkowy, z 4-5 stadiów larwalnych zwanych nimfami.

Pokarm

  • Większość gatunków jest fitofagami, ssącymi sok roślinny.
  • Niektóre gatunki są drapieżne lub pasożytnicze.
  • Wśród drapieżników występują również gatunki wysysające płyny ustrojowe ofiar.

Siedlisko

Pluskwiaki różnoskrzydłe zasiedlają różnorodne środowiska, od roślin w lasach i na łąkach po wody słodkie i morskie. Niektóre gatunki, jak pluskwa domowa, zamieszkują ludzkie siedziby.

Systematyka

W 2009 roku opisano około 42 347 gatunków pluskwiaków różnoskrzydłych, z czego 8350 występuje w Palearktyce. Klasyfikacja obejmuje kilka infrarzędów, w tym Dipsocoromorpha, Gerromorpha oraz Cimicomorpha, z różnymi nadrodzinami.

„`

Reklama
Reklama