Pleń – robak hufcowy
Pleń, znany jako robak hufcowy, to zjawisko biologiczne polegające na tworzeniu się masy z tysięcy larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Jest to rzadkie zjawisko, którego przyczyny wędrówki larw pozostają nieodkryte.
Pierwszy opis plenia pochodzi od zoologa Caspara Schwenckfelda, który w 1603 roku w swojej pracy „Theriotropheum Silasiae” zarejestrował to zjawisko, koncentrując się na faunie Śląska.
Historiczne przesądy i tradycje
Pojawienie się plenia bywało interpretowane jako przepowiednia nieszczęść. Obserwowano je głównie w obszarach górzystych oraz w Puszczy Białowieskiej, gdzie występowało 11 razy. W niektórych kulturach, na przykład wśród górali tatrzańskich, pleń był zbierany, suszony i święcony, a następnie rozsypywany w stodołach i stajniach jako symbol zapewnienia dobrobytu. Ponadto, pleń poruszający się w kierunku północnym był uznawany za zwiastun dobrych zbiorów.
Pleń został również opisany w literaturze, na przykład przez Erazma Majewskiego w jego powieści dla młodzieży „Doktor Muchołapski. Fantastyczne przygody w świecie owadów”.
Linki zewnętrzne
- Strona o pleniu – opis z powieści E. Majewskiego oraz monografia M. Nowickiego
- Serwis informacyjny dotyczący plenia
- Film Nadleśnictwa Baligród
Kategoria: Entomologia