Płaty Béziera
Płaty Béziera to parametryczne powierzchnie stosowane w modelowaniu geometrycznym, będące uogólnieniem krzywych Béziera.
Prostokątne płaty powierzchni Béziera
Prostokątne płaty powierzchni Béziera, znane również jako płaty tensorowe, są funkcjami dwóch zmiennych, które odwzorowują kwadrat jednostkowy na przestrzeń k-wymiarową:
Płat ma stopień w kierunku parametru i stopień w kierunku parametru . Kształt powierzchni kontrolowany jest za pomocą punktów kontrolnych, a do opisu płata stopnia potrzebne są punkty.
Punkty kontrolne zapisuje się w tablicy dwuwymiarowej jako . Siatka kontrolna to zbiór linii łączących sąsiednie punkty kontrolne. Łamana o stałym indeksie nazywana jest wierszem, a o stałym indeksie – kolumną.
Punkt na powierzchni oblicza się według wzoru:
, dla ,
gdzie i to wielomiany bazowe Bernsteina. Obliczenia można przeprowadzić na dwa sposoby:
- ,
- .
Punkty leżące na krzywych Béziera dla parametru i są wykorzystywane do znalezienia poszukiwanego punktu.
Trójkątne płaty Béziera
Trójkątne płaty Béziera odwzorowują obszar trójkątny w przestrzeń . Wykorzystują one wielomiany bazowe Bernsteina trzech zmiennych , gdzie są współrzędnymi barycentrycznymi, spełniającymi warunek .
Punkt płata trójkątnego stopnia oblicza się wg wzoru:
,
gdzie są indeksami spełniającymi warunek . Do określenia płata stopnia potrzebne są punkty kontrolne.
Analogicznie jak w przypadku płatów prostokątnych, istnieje tutaj również siatka kontrolna oraz możliwość zastosowania algorytmu de Casteljau.