Płaszów – Krótki Opis
Płaszów to obszar Krakowa w Dzielnicy XIII Podgórze, który był niegdyś samodzielną wsią położoną na prawym brzegu Wisły. Przyłączony do Krakowa w 1912 roku, Płaszów ma bogatą historię sięgającą XIII wieku.
Historia Płaszowa
Nazwa Płaszów wywodzi się od przezwiska Płasz. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1254 roku, kiedy to była własnością klasztoru zwierzynieckiego. W XIV wieku część Płaszowa była w rękach prywatnych, podczas gdy lasy należały do króla. W 1421 roku król Władysław Jagiełło przeniósł wieś na prawo niemieckie, a w 1428 roku zakupił ją za 500 grzywien. Płaszów był wsią królewską i należał do parafii Bożego Ciała na Kazimierzu.
Po I rozbiorze Polski w 1773 roku Płaszów znalazł się w zaborze austriackim. W latach 1854-1856 Austriacy zbudowali w Płaszowie szańce, a w 1855 roku przeprowadzono linię kolejową Kraków-Lwów, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu.
Na początku XX wieku Płaszów intensywnie się rozwijał, a w 1900 roku mieszkało tu 1408 osób. W 1912 roku, po długich negocjacjach, Płaszów został formalnie włączony do Krakowa.
W 1921 roku w Płaszowie wprowadzono nazwy ulic, a w latach 1930-1931 zbudowano kościół księży sercanów. W 1934 roku powstał klub sportowy Płaszowianka, który przeszedł różne transformacje w kolejnych latach.
Komunikacja
Płaszów dysponuje stacją kolejową Kraków Płaszów oraz pętlą autobusowo-tramwajową „Mały Płaszów”. Istnieje również parking Park&Ride dla wygody mieszkańców i przyjezdnych.
Podsumowanie
Płaszów to obszar o bogatej historii, który przeszedł wiele zmian na przestrzeni wieków. Dziś jest częścią Krakowa, zachowując swoje unikalne dziedzictwo.