„`html
Oboz Płaszów
Oboz Płaszów, założony w październiku 1942 roku w Krakowie, był niemieckim obozem pracy przymusowej, który później przekształcono w oboz koncentracyjny. Po zakończeniu działalności w styczniu 1945 roku, teren obozu stał się miejscem pamięci, a w 2021 roku utworzono Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów.
Historia
Oboz powstał dla ludności żydowskiej zlikwidowanego krakowskiego getta. Początkowo zajmował powierzchnię około 5 ha, a później został rozszerzony do 80 ha, gdzie przetrzymywano ponad 20 tysięcy więźniów. W obozie prowadzono różnorodne prace, w tym szycie mundurów i drukowanie dokumentów. Około 40 tysięcy więźniów z różnych regionów Polski, Węgier i Słowacji przeszło przez oboz.
W styczniu 1944 roku oboz przekształcono w oboz koncentracyjny, gdzie dokonywano masowych egzekucji. Plany budowy komór gazowych i krematoriów nigdy nie zostały zrealizowane. Po wojnie wielu więźniów, w tym Żydzi z tzw. „listy Schindlera”, zdołało przeżyć. Komendant Amon Göth został osądzony i stracony w 1946 roku.
Upamiętnienie
W 2017 roku na terenie poobozowym zainstalowano wystawę plenerową, a w 2020 roku powołano Muzeum KL Płaszów. Planowane zmiany na terenie muzeum wzbudziły protesty mieszkańców, dotyczące ochrony zieleni i historii miejsca. W 2022 roku zorganizowano akcję oznakowania granic dwóch przedwojennych cmentarzy żydowskich.
Pomniki
- Pomnik Ofiar Faszyzmu (1964)
- Pomnik poświęcony węgierskim Żydówkom (2000)
- Pomnik upamiętniający granatowych policjantów – żołnierzy AK (2012)
„`