Plac Teatralny w Warszawie
Plac Teatralny to centralny plac w Warszawie, zlokalizowany między ulicami Senatorską, Moliera, Bielańską i Wierzbową. Jego historia sięga początku XIX wieku, kiedy to na miejscu zlikwidowanego targowiska Pociejów i rozebranego pałacu Pociejowskiego powstał ogród, a następnie plac nazwany Pociejowskim.
Historia
W 1825 roku, po rozbiórce Marywilu, teren został przeznaczony na budowę Teatru Wielkiego, co przyczyniło się do wzbogacenia architektury placu. Plac był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, w tym manifestacji patriotycznych podczas powstania styczniowego oraz rewolucji 1905 roku. W okresie międzywojennym stał się ważnym węzłem komunikacyjnym z tramwajami przecinającymi plac.
W 1939 roku pałac Jabłonowskich pełnił funkcję sztabu cywilnej obrony Warszawy. W 1936 roku przed Teatrem Wielkim odsłonięto pomnik Wojciecha Bogusławskiego. W latach 60. powstały kontrowersyjne wieżowce w pobliżu, a w 1964 roku na miejscu zniszczonego pałacu Jabłonowskich ustawiono pomnik Bohaterów Warszawy. W 1990 roku zakończono rekonstrukcję pałacu Jabłonowskich oraz kościoła św. Andrzeja, co przywróciło pierwotny wygląd placu. Dziś centralną część zajmuje parking.
Ważniejsze obiekty
- Pałac Blanka
- Pałac Jabłonowskich
- Teatr Wielki
- Pomnik Stanisława Moniuszki
- Pomnik Wojciecha Bogusławskiego
- Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła
- Muzeum Wódki w Warszawie
Obiekty nieistniejące
- Marywil
- Pociejów
- Kamienica Mikulskiego
Linki zewnętrzne
Plac Teatralny jest nie tylko ważnym punktem na mapie Warszawy, ale także miejscem o bogatej historii, odzwierciedlającym zmiany zachodzące w stolicy na przestrzeni lat.