Plac św. Marka w Wenecji
Plac św. Marka (wł. Piazza San Marco) to najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny plac Wenecji, położony w jej najstarszej części. Jego historia sięga IX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę pierwszej bazyliki św. Marka. Wówczas plac miał znacznie mniejsze rozmiary i był podzielony przez jeden z kanałów weneckich.
W XII wieku plac został powiększony, co było związane z wydarzeniem, w którym uczestniczyli papież Aleksander III i cesarz Fryderyk I Barbarossa. Od tego czasu plac stał się miejscem wielu ważnych uroczystości, w tym ceremonii „zaślubin z morzem” obchodzonej od czasów doży Pietro II Orseolo podczas świąt Wniebowstąpienia.
Architektura i atrakcje
Plac św. Marka jest połączony z Piazzettą San Marco, otoczoną budynkami pałacu Dożów oraz bazyliki św. Marka. Na wprost bazyliki znajduje się klasycystyczny Ala Napoleonica, łączący Stare i Nowe Prokuracje (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove). Napoleon Bonaparte, zafascynowany architekturą placu, uznał go za najpiękniejszy salon Europy oraz zlecił wybudowanie skrzydła zamykającego zabudowę placu.
Na placu znajdują się również:
- Torre dell’Orologio – wieża zegarowa przylegająca do Starej Prokuracji,
- Campanile di San Marco – dzwonnica św. Marka przy Nowej Prokuracji,
- Piazzetta dei Leonici – placyk obok bazyliki, z budynkiem kurii biskupiej.
Większość budowli zlokalizowanych wokół placu została wzniesiona w XVI wieku, a nawierzchnie zmieniono w XVIII wieku.
Muzea i kawiarnie
W Ala Napoleonica mieszczą się muzea, takie jak:
- Museo Correr – poświęcone historii Wenecji, z kolekcjami monet, map, broni i starodruków,
- Quadreria – zbiór obrazów szkoły weneckiej,
- Museo Archeologoco – z kolekcją starożytnych rzeźb,
- Museo del Risorgimento – upamiętniające powstanie przeciwko Austriakom w 1848 roku.
W podcieniach Prokuracji znajdują się liczne kawiarnie, w tym najsłynniejsza – Caffe Florian.
Problemy z wodą
Plac św. Marka często doświadcza zjawiska acqua alta, czyli podnoszenia się wody. W takich momentach rozstawiane są niskie platformy, umożliwiające przejście przez zalany teren. Woda szybko rozlewa się po placu, ale równie szybko znika podczas odpływu.
Podsumowanie
Plac św. Marka jest nie tylko centralnym punktem Wenecji, ale także świadkiem jej burzliwej historii, oferując jednocześnie bogactwo architektury i kultury.