Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Pistolet maszynowy MP 40

MP 40 – Pistolet Maszynowy

MP 40, czyli Maschinenpistole 40, to niemiecki pistolet maszynowy kal. 9 mm, produkowany podczas II wojny światowej. Chociaż często nazywany „Schmeisserem”, jego konstruktor, Hugo Schmeisser, był odpowiedzialny jedynie za magazynek.

Reklama

Historia Konstrukcji

W okresie międzywojennym armia niemiecka dysponowała niewielką liczbą pistoletów maszynowych, co zmieniło się w miarę wzrostu zainteresowania tym uzbrojeniem. W 1938 roku wprowadzono MP 38, jednak jego produkcja była skomplikowana, co doprowadziło do niskiego nakładu. W 1939 roku rozpoczęto prace nad uproszczeniem konstrukcji.

MP 40, zaprojektowany przez Heinricha Vollmera, był uproszczoną wersją MP 38, z nową komorą zamkową i innymi elementami wykonanymi z blachy stalowej. Produkcja rozpoczęła się w 1940 roku, a MP 40 stał się standardowym uzbrojeniem dla dowódców jednostek.

Reklama

Odmiany i Udoskonalenia

  • MP 40/1 – prototyp z podwójnym gniazdem magazynka
  • Wersje z nowymi gniazdami wykonanymi ze zwiniętej blachy

W 1942 roku rozpoczęto wprowadzanie zmian, które miały na celu uproszczenie produkcji i zwiększenie wydajności. Ostatecznie, produkcja MP 40 zakończyła się w 1944 roku, kiedy to ostatnie egzemplarze powstały w zakładach Steyr.

Opis Konstrukcji

MP 40 to broń samoczynna z automatyka opartą na odrzucie swobodnego zamka. Strzela w trybie ciągłym z magazynka o pojemności 32 nabojów. Posiada przyrządy celownicze składające się z muszki i celownika przerzutowego, a także składana kolbę i łoże z bakelitu.

Znaczenie Historyczne

MP 40 był jedną z najskuteczniejszych broni II wojny światowej, z produkcją szacowaną na 746 000 do 1,1 miliona egzemplarzy. Po wojnie był używany w wielu armiach na całym świecie, a jego konstrukcja wpłynęła na rozwój innych pistoletów maszynowych.

Reklama

Bibliografia

  • Leszek Erenfeicht, MP 40: jak to ze 'szmajserem’ było, „Strzał”, 9/2005.
  • Leszek Erenfeicht, Piotr G. Krajewski, Niemiecki Pistolet maszynowy MP 40, Warszawa 1992.
  • Tomasz Nowakowski, Pistolet maszynowy MP 38 i MP 40, „Nowa Technika Wojskowa”, 9/97.
  • Walter Schultz, 1000 ręcznej broni palnej, Ożarów Mazowiecki 2011.
Reklama