„`html
Pisary
Pisary to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie. Miejscowość ma długość około 4 km i leży na wysokości 510-570 m n.p.m. w Rowie Górnej Nysy.
Podział administracyjny
W latach 1975−1998 Pisary należały do województwa wałbrzyskiego.
Nazwa
Nazwa „Pisary” pochodzi od polskiego słowa „pisanie”, a w łacińskiej formie występuje jako Villascriptoris. W Księdze henrykowskiej z lat 1269–1273 zanotowano również zlatynizowaną nazwę Sccribochov, nawiązującą do skrybów i pisania.
Historia
Pisary powstały w drugiej połowie XVI wieku. W 1787 roku znajdowało się tam 97 domów, szkoła oraz młyn wodny. W pierwszej połowie XIX wieku wieś była ośrodkiem tkactwa, z 107 domami, kościołem, szkołą katolicką, 2 młynami wodnymi, olejarnią i gorzelnią. Z czasem stała się popularnym miejscem turystycznym, szczególnie wśród osób udających się na Trójmorski Wierch i Śnieżnik.
Zabytki
- Kościół filialny z 1859 roku, posiadający cechy neobarokowe i neoromańskie, z wyposażeniem z XIX wieku, pod wezwaniem św. Wacława.
Szlaki turystyczne
Przez Pisary przebiega szlak turystyczny prowadzący z Międzylesia na Śnieżnik.
Bibliografia
- Słownik geografii turystycznej Sudetów, Marek Staffa (red.), T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993.
„`