Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Piotrówka (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Piotrówka – Charakterystyka

Piotrówka, znana w języku niemieckim jako Petersgrätz, to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Jemielnica. Miejscowość znajduje się około 10 km od Strzelec Opolskich i 30 km od Opola, przy drodze wojewódzkiej nr 426. Wieś została założona w 1832 roku i ma charakter ulicówki, z główną ulicą o długości ponad 3 km.

Nazwa

Nazwa wsi odnosi się do czeskiego pastora Piotra Sikory, który był kluczową postacią w jej założeniu. Pierwotnie nazywana była Petrův Hradec, a później Petersgrätz. Po wojnie przyjęto nazwę Piotrówka na podstawie rozporządzenia z 1946 roku.

Historia

Osadnictwo w Piotrówce rozpoczęło się w 1832 roku. Wcześniej teren ten był zamieszkiwany przez husytów, jednak ich najazdy w XV wieku spowodowały zniszczenie wielu wsi. Po I wojnie śląskiej, z inicjatywy króla pruskiego, rozpoczęła się kolonizacja fryderycjańska, która przyciągała uchodźców religijnych, w tym czeskich Braci, do osiedlania się na tym terenie.

Powstanie Piotrówki

W 1829 pastor Piotr Sikora z Grodźca zainicjował utworzenie nowej osady w pobliskim lesie. Po licznych próbach i staraniach, teren został ostatecznie przekazany kolonistom w 1832 roku.

Okres międzywojenny i II wojna światowa

Po I wojnie światowej Piotrówka miała zróżnicowaną strukturę narodowościową. W 1921 roku odbył się plebiscyt, w którym zdecydowana większość mieszkańców głosowała za Niemcami. W czasie II wojny światowej wielu mieszkańców zostało powołanych do wojska, a po wojnie wieś zmieniła się demograficznie, z przesiedleńcami z Kresów.

Współczesność

Dzisiaj Piotrówka to wieś z wielokulturową społecznością. Mieszkańcy pracują w różnych branżach, a część z nich prowadzi własną działalność gospodarczą. Wieś dysponuje szkołą podstawową, przedszkolem, kościołem katolickim oraz różnymi obiektami handlowymi.

Edukacja

Pierwsza szkoła w Piotrówce powstała w 1841 roku. W miarę upływu lat zmieniała się struktura językowa nauczania, a w 1945 roku szkoła została splądrowana przez wojska radzieckie. Biblioteka została założona w 1907 roku i zmieniała swoją lokalizację na przestrzeni lat.

Obiekty sakralne

Pierwotnie mieszkańcy należeli do parafii w Grodźcu, a w 1892 roku w Piotrówce powstał kościół protestancki, który po II wojnie światowej został przejęty przez Kościół katolicki. Cmentarz ewangelicki powstał w 1865 roku i przeszedł różne etapy administracyjne aż do 1997 roku, kiedy został odzyskany przez parafię katolicką.

„`