Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Piotr I Okrutny

Piotr I Okrutny

Piotr I Okrutny (hiszp. Pedro I el Cruel, ur. 30 sierpnia 1334 w Burgos, zm. 23 marca 1369 w Montiel) był królem Kastylii i Leónu w latach 1350–1369. Znany był również jako Sprawiedliwy lub Egzekutor Prawa. Był synem króla Alfonsa XI i Marii Portugalskiej.

Reklama

Życie osobiste

Piotr miał romans z Marią de Padilla, z którą miał dwie córki:

  • Konstancja, druga żona Jana z Gandawy, księcia Lancaster,
  • Izabela, żona Edmunda Langleya, księcia Yorku.

Pod wpływem matki i możnowładców, zgodził się na małżeństwo z Blanką de Burbon, mimo że nie darzył jej miłości. Po pewnym czasie uwolnił się od dominacji matki, ale jego związek z Marią de Padilla zyskał na sile, co doprowadziło do konfliktów z ministrami.

Reklama

Wojna domowa

Podczas panowania Piotra doszło do wybuchu wojny domowej. Na rozkaz królowej matki stracona została Eleonora de Guzman, kochanka zmarłego króla Alfonsa XI. Jej synowie, Henryk i Fadryk Alfons Trastámara, zbuntowali się przeciwko Piotrowi, jednak zostali pokonani. Schronili się w Aragonii, gdzie zyskali wsparcie króla Piotra IV Aragońskiego, co zapoczątkowało wojnę znaną jako wojna Dwóch Piotrów.

Wojna trwała do 1365 roku, przekształcając się w część Wojny Stuletniej, z udziałem wojsk angielskich Edwarda, Czarnego Księcia oraz francuskich dowodzonych przez Bertranda du Guesclin. Piotr Okrutny cieszył się poparciem kupców, mieszczan i mniejszości żydowskiej, podczas gdy jego przeciwnicy mieli wsparcie szlachty.

Upadek i śmierć

Wojska Piotra pokonały Henryka pod Nájera w 1367 roku, ale konflikt nie zakończył się. W wyniku osobistego spotkania w pobliżu zamku Montiel, Henryk zamordował Piotra, co umożliwiło mu objęcie tronu.

Postrzeganie Piotra I

Przydomek „Okrutny” nadano mu przez przeciwników, którzy podkreślali jego brutalność i liczne zabójstwa, w tym zamęczenie swojego poborcy podatkowego Samuela Halevi. Krytykowano go także za niemoralność i uleganie złym wpływom. Jego zwolennicy nazywali go „Egzekutorem Prawa”, argumentując, że karał jedynie tych, którzy łamali prawo, a bronił praw słabszych, w tym mieszczan i Żydów.

Reklama
Reklama