Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Piotr Bąk (językoznawca)

Chcę dodać własny artykuł

Piotr Bąk (1911-2000) – polski językoznawca, dydaktyk i wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.

Życiorys

Piotr Bąk ukończył Państwowe Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, a następnie studiował na Wolnej Wszechnicy Polskiej, uzyskując w 1938 dyplom magistra filozofii. W 1962 obronił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, którego tematem była Gwara okolic Kramska. Bąk był aktywnym uczestnikiem wielu projektów badawczych dotyczących dialektologii, zbierając materiały gwarowe w terenie.

Pracował jako nauczyciel języka polskiego od 1930 roku, a także prowadził tajne nauczanie podczas II wojny światowej. Po wojnie, w latach 1960-1967, wykładał w łódzkim Studium Nauczycielskim. Od 1971 roku był starszym wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej, specjalizując się w kulturze żywego słowa.

Nagrody i członkostwo

Bąk był członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, w którym działał przez wiele lat.

Publikacje

Autor licznych publikacji dotyczących językoznawstwa, kultury żywego słowa oraz metodyki nauczania. Jego prace ukazywały się w czasopismach takich jak „Język Polski” i „Polonistyka”. Do najważniejszych publikacji należą:

  • Słownictwo gwary okolic Kramska na tle kultury ludowej (1960)
  • Gwara okolic Kramska w powiecie konińskim (1968)
  • Nauka czytania i recytacji w wyższych klasach szkoły podstawowej (1972)
  • Gramatyka języka polskiego. Zarys popularny (1977, 15 wydań)
  • Czytanie i recytacja w klasach początkowych (1984)

Piotr Bąk pozostaje postacią znaczącą w polskiej lingwistyce i edukacji, a jego prace wciąż są cenione w środowisku akademickim.