Piotr Andrejew
Piotr Andrejew (27 października 1947 – 12 czerwca 2017) był polskim reżyserem i scenarzystą, znanym z oryginalnych etiud filmowych oraz filmów fabularnych.
Życiorys
Andrejew ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Historii Sztuki i Wydział Prawa) oraz na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego etiudy, takie jak Pajace, zdobyły uznanie dzięki wyrazistej estetyce.
W latach 70. zrealizował szereg filmów krótkometrażowych, współpracując z Wytwórnią Filmów Oświatowych i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Wśród jego współpracowników byli znani operatorzy, m.in. Zbigniew Rybczyński i Jerzy Zieliński.
Od 1975 roku był członkiem Zespołu Filmowego „Kadr”, gdzie stworzył filmy fabularne, w tym Kradzież, Klincz i Czułe miejsca. Klincz zyskał uznanie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a jego scenariusz, napisany wspólnie z Filipem Bajonem, poruszał temat moralnych dylematów.
Andrejew był również współzałożycielem Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1975–1977). Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1982 roku, wyjechał do Holandii. W późniejszych latach wykładał w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuki filmowej.
Twórczość
Oprócz reżyserii i scenopisarstwa, Andrejew napisał powieść Magiczna godzina oraz książki o tematyce filmowej, w tym Kompendium terminologii filmowej i Polsko-angielski słownik filmowy.
Podsumowanie
Piotr Andrejew był znaczącą postacią w polskim kinie, łączącą twórczość filmową z działalnością dydaktyczną. Jego wkład w polską kinematografię pozostaje pamiętany przez miłośników sztuki filmowej.