Pingwin Pik-Pok – Ikona Kultury Dziecięcej
Pingwin Pik-Pok to postać stworzona przez Adama Bahdaja w książce Mały pingwin Pik-Pok, wydanej w 1969 roku. Bohater ten zyskał popularność dzięki animowanemu serialowi lalkowemu, który był produkowany w Se-ma-forze w latach 1988–1992 i składał się z 26 odcinków. Projektantem postaci oraz opiekunem artystycznym serii był Tadeusz Wilkosz, a narratorem Joanna Stasiewicz.
Pik-Pok, zmęczony życiem na Wyspie Śniegowych Burz, postanawia zwiedzić świat. Postać ta pojawiła się także w spektaklu telewizyjnym Przygody Pingwina Pik-Poka, który został wyreżyserowany przez Włodzimierza Fełenczaka w 1982 roku.
Wydarzenia i Upamiętnienie
- 23 września 2010 r. – odsłonięcie pomnika Pik-Poka w Łodzi, inaugurujące Se-Ma-For Film Festival.
- 5 listopada 2010 r. – Urząd Miasta Łodzi wyemitował monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Pik-Poka, zaprojektowaną przez Pawła Wojtczaka.
Lalki Pingwina Pik-Poka są częścią ekspozycji w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, co podkreśla jego znaczenie w polskiej kulturze dziecięcej.
Podsumowanie
Pingwin Pik-Pok to ważna postać w polskiej literaturze i animacji dla dzieci. Jego historia i przygody wciąż przyciągają uwagę młodych widzów i czytelników, a różnorodne formy upamiętnienia świadczą o jego trwałym miejscu w polskiej popkulturze.