„`html
Pilszcz
Pilszcz (cz. Pilšť, niem. Piltsch) to wieś w Polsce, zlokalizowana w południowej części województwa opolskiego, w powiecie głubczyckim, w gminie Kietrz. Miejscowość graniczy z Czechami, a najbliższym miastem jest czeska Opawa, oddalona o 5 km.
Powierzchnia i ludność
Pilszcz składa się z dwóch części: wsi oraz osady Pilszcz-Osiedle PGR, oddalonej o około 2 km. Wieś liczy około 750 mieszkańców, z czego 2/3 mieszka we wsi, a 1/3 na osiedlu. Większość mieszkańców to osoby napływowe, głównie potomkowie ludności ukraińskiej, którzy przybyli po II wojnie światowej.
Większość terenów wsi zajmują użytki rolne, w tym gleby orne, uprawiane przez indywidualnych rolników oraz Kombinat Rolny Kietrz. Uprawia się głównie rzepak, pszenicę i buraki cukrowe.
Historia
Pilszcz przeżywał okres świetności w latach międzywojennych. Mieszkała tu czeska ludność Morawców. Po II wojnie światowej, na mocy traktatu jałtańskiego, mieszkańcy niemieckojęzyczni zostali wysiedleni, a na ich miejsce przybyli Polacy z Kresów Wschodnich. W 1884 roku odkryto tzw. „skarb z Pilszcza”, z epoki brązu, który obecnie znajduje się we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.
W latach 1945–1954 Pilszcz był siedzibą gminy, a następnie gromady do 1972 roku. W latach 1945–1991 stacjonowała tu Strażnica WOP, która została przejęta przez Straż Graniczną w 1991 roku i funkcjonowała do 2005 roku.
Zabytki
Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są:
- zespół urbanistyczny z k. XVIII w.
- kościół pątniczy pw. Wniebowzięcia NMP, z 1593 r., obecnie sanktuarium Matki Boskiej Pilszczańskiej
Inne zabytki to:
- aleja lipowa
- zagrody frankońskie z zachowanym spichlerzem, parnikiem i piekarnikiem
- stacja kolejowa
„`