„`html
Pietrowice Wielkie
Pietrowice Wielkie to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie. Charakteryzuje się małomiasteczkową zabudową.
Nazwa
W alfabetycznym spisie miejscowości Śląska z 1830 roku, wieś występuje pod polską nazwą Wielki Pietrowice oraz zgermanizowaną jako Groß Peterwitz.
Historia
W okolicy znaleziono neolityczny rondel. Historycznie, miejscowość leżała w tzw. „polskich Morawach” i przez stulecia była częścią Margrabstwa Moraw. Po wojnach śląskich Pietrowice Wielkie znalazły się w granicach Prus. W 1798 roku większość mieszkańców stanowili polskojęzyczni Ślązacy.
W 1818 roku wieś weszła w skład powiatu raciborskiego. W 1910 roku w miejscowości mieszkało 61% czeskojęzycznych Morawców oraz 18% polskojęzycznych Ślązaków.
Kościoły
W Pietrowicach znajduje się kościół, którego budowa rozpoczęła się w XVI wieku. Wnętrze kościoła zdobią obrazy i rzeźby barokowe, a także żeliwna płyta nagrobna. W 1925 roku do kościoła zakupiono trzy dzwony, które w 1942 roku zostały zarekwirowane na cele wojenne.
Dodatkowo, na pd.-zach. skraju wsi znajduje się kościół pątniczy pw. Św. Krzyża, zbudowany w 1667 roku. Jest to drewniana budowla, znana z łaskami słynącego malowidła przedstawiającego ukrzyżowanie Jezusa. W pobliżu kościoła znajduje się źródło, które według tradycji sprzyja długowieczności.
Zabytki
Miejscowość szczyci się zabytkowymi zagrodami w stylu frankońskim.
Pietrowiczanie
Znane osoby związane z Pietrowicami Wielkimi to:
- Johann Pohl (zapaśnik) (1867-1914)
- Paweł Newerla (1932)
- Paul Schebesta (1887-1967)
- Emil Feist (1924-1987)
„`