„`html
Piętki-Gręzki
Piętki-Gręzki to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Klukowo. W przeszłości była to część zaścianka szlacheckiego Gręski, który istniał w drugiej połowie XVII wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego. Mieszkańcy wsi przynależą do parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Klukowie.
Historia
W 1465 roku w Herbarzu Kapicy-Milewskiego wymieniono dziedzica tej ziemi, de Piantki. W kolejnych latach wymieniani byli także Andrzej, Piotr oraz ich potomkowie. Na początku XVI wieku wzmiankowani byli Bartłomiej oraz jego synowie.
Mikołaj Szeliga założył Piętki-Szeligi, a Piętkowie skolonizowali pobliskie Sobolewo, tworząc ród Sobolewskich herbu Ślepowron. W 1580 roku wieś podzielono na: Baśki, Gręski i Szeligi.
W I Rzeczypospolitej Gręzki należały do ziemi drohickiej w województwie podlaskim. W latach 1868–1879 działała tu rządowa szkoła jednoklasowa, najstarsza w gminie Klukowo. W 1891 roku w Piętkach-Gręzkach było 35 gospodarstw na powierzchni 294 ha, a w 1921 roku wieś liczyła 37 domów i 203 mieszkańców.
Tradycyjne budownictwo drewniane z Piętek-Gręzków można oglądać w skansenie w Ciechanowcu.
Współcześnie
Obecnie wieś jest typowo rolnicza, a produkcja roślinna jest podporządkowana hodowli krów mlecznych.
„`