Pieszy – definicja
Pieszy to osoba znajdująca się na drodze, która nie wykonuje na niej żadnych robót. Do pieszych zaliczają się również osoby prowadzące lub pchające różne urządzenia, takie jak rowery, hulajnogi elektryczne czy wózki dziecięce oraz osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Historia ruchu pieszego
Ruch pieszy to najstarsza forma przemieszczania się, sięgająca czasów wędrówki ludzi z Afryki, które miały miejsce około 60 000 lat temu. W XVIII i XIX wieku piesza wędrówka stała się popularnym sportem w Wielkiej Brytanii i USA, z najbardziej znanym piechurem, Robertem Barclayem Allardicem, który przeszedł 1000 godzin w tempie mili na godzinę. Po XIX wieku zainteresowanie tym sportem osłabło, mimo że piesza wędrówka na stałe wpisała się w różne akcje charytatywne.
Korzyści zdrowotne i środowiskowe
Regularne maszerowanie wpływa korzystnie na zdrowie, pomagając w walce z otyłością i problemami zdrowotnymi. Wykorzystywanie samochodów do krótkich odległości przyczynia się do otyłości oraz zmian klimatycznych z powodu emisji spalin. Korzystanie z transportu publicznego często wiąże się z koniecznością pokonywania pieszo większych odległości, co sprzyja aktywności fizycznej.
Infrastruktura drogowa dla pieszych
- Chodniki: Wytyczone ścieżki dla pieszych, które zapewniają bezpieczeństwo w ruchu.
- Szlaki turystyczne: Ścieżki dostępne wyłącznie dla pieszych, często w terenach górskich lub leśnych.
- Deptaki: Obszary przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego.
- Przejścia dla pieszych: Miejsca, gdzie piesi mogą bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.
W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, piesi mają określone prawa, które chronią ich na drogach.
Zagrożenia dla pieszych
Wysoka prędkość pojazdów zwiększa ryzyko wypadków. Przykładowo, przy prędkości 65 km/h ryzyko śmierci potrąconego pieszego wzrasta znacząco w porównaniu do prędkości 50 km/h. Badania wykazują, że przy prędkości 40 mil (65 km/h) 54% potrąconych ginie.