Dzisiaj jest 20 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pień (województwo kujawsko-pomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pień – Informacje ogólne

Pień to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dąbrowa Chełmińska. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa bydgoskiego.

Położenie

Wieś znajduje się na historycznej Ziemi Chełmińskiej, na krawędzi doliny Wisły, w obrębie Fordońskiego Przełomu Wisły. Topografia jest zróżnicowana z powodu licznych rynien i parów.

Nazwa

Nazwa „Pień” pochodzi od łacińskiego „Pin”, co oznacza sosnę. W historycznych źródłach miejscowość była wymieniana jako „Pin” (1222), „Peene”, „Pene” oraz „Pehen”.

Demografia

Zgodnie z Narodowym Spisem Powszechnym z 2011 roku, Pień liczył 54 mieszkańców.

Grodzisko

Na terenie wsi znajduje się grodzisko kultury łużyckiej, które było badane przez archeologów. Odkryto tam m.in. relikty drewnianego zamku krzyżackiego oraz cmentarzysko z czasów wczesnośredniowiecznych. W latach 2005–2009 prowadzono wykopaliska, które ujawniły wiele artefaktów, w tym fragmenty naczyń ceramicznych oraz groby.

Zabytki

  • Dwór z przełomu XIX/XX wieku wraz z zabudowaniami folwarcznymi.
  • Miejsce po zameczku prokuratorskim z XV wieku, nad jeziorem Reptówka.

Historia

W VII wieku w okolicy istniała osada słowiańska, a w XI wieku tereny te należały do Bolesława Chrobrego. Pień był wymieniany w źródłach pisanych od 1222 roku. W XII wieku przeszedł pod władzę książąt pomorskich, a następnie Krzyżaków. Po wojnie trzynastoletniej w 1466 roku Pień stał się częścią Królestwa Polskiego.

Ciekawostki

W 1282 roku istniała osada Kindorf w pobliżu Pnia, która zniknęła z mapy. W 1319 roku odbyły się tam pertraktacje między książętami piastowskimi a Zakonem Krzyżackim.

Galeria zdjęć

W galerii zdjęć można znaleźć obrazy przedstawiające domy, rzeźby oraz krajobrazy wsi.

Bibliografia

Wszystkie informacje pochodzą z lokalnych źródeł oraz badań archeologicznych.

„`