Piątnica Poduchowna
Piątnica Poduchowna to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podlaskim, powiecie łomżyńskim, w gminie Piątnica. Jest siedzibą gminy Piątnica. Miejscowość leży w dawnej ziemi wiskiej na Mazowszu i posiada kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, który należy do diecezji łomżyńskiej.
Historia
Historia Piątnicy sięga co najmniej 1379 roku, kiedy to miejscowość została wymieniona w dokumencie granicznym między Mazowszem a Podlasiem. W XIV wieku zbudowano pierwszy drewniany kościół, a w 1407 roku erygowano parafię. Do powstania styczniowego w 1863 roku, znacząca część Piątnicy była własnością parafii. Po powstaniu ziemie te zostały podzielone i przekazane byłym żołnierzom rosyjskim.
W latach 1921–1939 wieś należała do województwa białostockiego i była siedzibą gminy Drozdowo. W 1921 roku zamieszkiwało ją 1.663 osób, w tym 1.132 katolików i 520 Żydów. Po wybuchu II wojny światowej Piątnica była okupowana najpierw przez ZSRR, a następnie przez Niemców. Po wojnie miejscowość wróciła do województwa białostockiego, a w latach 1975–1998 była częścią województwa łomżyńskiego.
Piątnica jest znana z trzech fortów będących częścią Twierdzy Łomża, które są połączone podziemnymi korytarzami. W czasach stalinowskich region ten był miejscem silnej partyzantki antykomunistycznej.
Transport
- Droga krajowa nr 61: Warszawa – Augustów
- Droga krajowa nr 63: granica państwa – Perły – Giżycko – Pisz – Łomża – Zambrów – Siedlce – Radzyń Podlaski – Sławatycze – granica państwa
- Droga krajowa nr 64: Piątnica Poduchowna – Jeżewo Stare
- Droga wojewódzka nr 668: Piątnica Poduchowna – Osowiec-Twierdza