„`html
Piątek – Informacje podstawowe
Piątek to miasto w Polsce, znajdujące się w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Jest siedzibą gminy Piątek i leży w historycznej ziemi łęczyckiej. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa płockiego. Miasto usytuowane jest wzdłuż rzek Moszczenicy i Maliny oraz przy ważnych trasach komunikacyjnych.
Historia
Piątek pierwotnie był osadą targową, a jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się targi. Prawa miejskie uzyskał w XIV wieku, stając się znaczącym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. W połowie XVII wieku liczył około 1500 mieszkańców. W XVI wieku był miastem duchownym, związanym z arcybiskupstwem gnieźnieńskim.
Miasto rozwijało się do połowy XVII wieku, kiedy to najazd szwedzki oraz pożar w 1681 roku spowodowały jego upadek. W 1870 roku Piątek stracił prawa miejskie z powodu udziału mieszkańców w powstaniu styczniowym.
W okresie międzywojennym w Piątku powstała fabryka maszyn rolniczych, a większość ludności zajmowała się rolnictwem oraz rzemiosłem. W czasie II wojny światowej Piątek był świadkiem intensywnych walk, a po wojnie wrócił do Polski. W 1969 roku uznano Piątek za symboliczny środek Polski, a w 2020 roku miejscowość odzyskała prawa miejskie.
Zabytki
W Piątku znajdują się liczne zabytki, w tym:
- Kościół pw. Świętej Trójcy (2 poł. XV w., 1740)
- Dzwonnica (1 poł. XIX w.)
- Kościół mariawicki pw. św. Trójcy (neogotycki, 1907)
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego (drewniany, poł. XVIII w.)
- Park miejski (poł. XIX w.)
Podsumowanie
Piątek jest miastem o bogatej historii i znaczącej tradycji rzemieślniczej. Po okresach prosperity i upadku, obecnie jest miejscem złożonym z wartościowych zabytków oraz z nowymi możliwościami rozwoju.
„`