Piaszno – Informacje ogólne
Piaszno (kaszub. Piôszno) to wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie. Znajduje się na Pojezierzu Bytowskim, nad jeziorem Piaszno. Jest siedzibą sołectwa „Piaszno”, które obejmuje również Piaszno Małe.
Wieś jest miejscem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. W pobliżu wznosi się Siemierzycka Góra (256 m n.p.m.), a na południu można zobaczyć stare kurhany i kamienne kręgi. W latach 1975–1998 Piaszno należało do województwa słupskiego.
Historia
Piaszno ma swoje korzenie na początku XVII wieku, kiedy to powstało tu gospodarstwo folwarczne. W 1658 roku w pobliżu wsi istniała papiernia. Po 1920 roku, w wyniku ustalenia granicy polsko-niemieckiej, miejscowość znalazła się w strefie nadgranicznej, co przyczyniło się do nasilenia akcji zniemczania lokalnych Kaszubów.
W 1936 roku miejscowość zmieniła nazwę z Pyaschen na Franzwalde, co było częścią niemieckich działań mających na celu eliminację kaszubskich i polskich wpływów. Po II wojnie światowej Piaszno pozostało wsią typowo chłopską, a obecnie charakteryzuje się rozwojem turystyki i letniskowego charakteru.
Zabytki
- Nieczynny cmentarz ewangelicki
- Kamienne kręgi oraz kurhany z kultury łużyckiej, datowane na 1700–1800 r. p.n.e., w tym zachowany kamienny stół ofiarny, używany w rytuałach.