Piaskowa Góra – Dzielnica Wałbrzycha
Piaskowa Góra, znana przed 1945 rokiem jako Sandberg, jest dzielnicą mieszkalną Wałbrzycha oraz jednostką pomocniczą. Nazwa tej dzielnicy pochodzi od złożów piasku szklarskiego, który wykorzystywany jest w hutnictwie szkła. Obecna nazwa obowiązuje od 1 stycznia 1951 roku.
Położenie i Historia
Piaskowa Góra znajduje się w północnej części Wałbrzycha, pomiędzy dolinami Szczawnika i Pełcznicy. Na północy graniczy z dolną linią kolejową nr 291, a na południu sięga podnóży Stróżnika i Wzgórza Gedymina. Najstarsza część dzielnicy leży wzdłuż ulic Wrocławskiej, kardynała S. Wyszyńskiego i H. Wieniawskiego, znanej jako Stara Piaskowa Góra.
W przeszłości w Piaskowej Górze funkcjonowały zakłady przemysłowe, w tym huta szkła oraz Dolnośląska Fabryka Lin i Drutów. Po II wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, dzielnica została włączona do Wałbrzycha, a na jej terenie zbudowano osiedle mieszkaniowe dla około 30 tysięcy mieszkańców. Wysoka rzeźba terenu umożliwiła zróżnicowaną zabudowę, w tym budynki z tzw. wielkiej płyty oraz zabudowę jednorodzinną.
Infrastruktura i Usługi
W Piaskowej Górze znajdują się:
- Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego
- Dwóch przychodni lekarskich
- Szkoły podstawowe
- Trzy gimnazja (publiczne, społeczne i sportowe)
- Zespół Szkół nr 4
- Społeczne Liceum
Dodatkowo, dzielnica jest kreowana na centrum handlowe Wałbrzycha, oferując liczne punkty handlowe, filię biblioteki publicznej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz placówki policji. Funkcjonują tu również trzy parafie rzymskokatolickie, a w przeszłości działała misja mormonów.
Dane Demograficzne
Według danych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, w 2014 roku Piaskową Górę zamieszkiwało 19 448 osób.