Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Piasek (wyspa)

Wyspa Piaskowa

Wyspa Piaskowa, znana również jako Piasek, to jedna z wysp na Odrze, znajdująca się w obrębie historycznego wrocławskiego Starego Miasta oraz Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Jest połączona z lewym brzegiem Odry i Starym Miastem Mostem Piaskowym, natomiast z Ostrowem Tumskim łączy ją Most Tumski. Z prawym brzegiem oraz Wyspą Młyńską łączą ją Mosty Młyńskie, a także istnieje trakt spacerowy prowadzący na Wyspę Słodową przez Kładkę Piaskową. Południowo-zachodni skrawek wyspy, oddzielony kanałem ze Śluzą Piaskową, nosi nazwę Wyspy Daliowej.

Etymologia

Nazwa wyspy pochodzi od znajdującego się na niej kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Łacińskie wezwanie kościoła, „Sancta Maria in Arena”, nawiązuje do kaplicy św. Marii w Padwie, zbudowanej w miejscu dawnej areny cyrku, która była wysypywana piaskiem.

Historia

Wczesne średniowiecze charakteryzowało się przebiegającym przez wyspę głównym traktem komunikacyjnym. Przed zburzeniem wrocławskich fortyfikacji na rozkaz Napoleona, wyspa znajdowała się przed Bramą Piaskową, północnym wjazdem do miasta. Do 1810 roku była własnością kościelną, a po kasacie zakonów została włączona w jurysdykcję miejską.

Obecna zabudowa

Na wyspie znajduje się ulica św. Jadwigi oraz uliczka Najświętszej Marii Panny. Dawniej wyspa była gęsto zabudowana, a wśród zachowanych obiektów można znaleźć:

  • Kościół Najświętszej Marii Panny
  • Gotycki kościół św. Anny, obecnie budynek mieszkalny
  • Barokową cerkiew prawosławną Świętych Cyryla i Metodego
  • Młyn wodny „Maria”
  • Budynek dawnego klasztoru kanoników regularnych św. Augustyna, obecnie część Uniwersytetu Wrocławskiego

W 2005 roku odsłonięto pomnik kardynała Kominka przy bulwarze Stefana Wyszyńskiego w 40. rocznicę jego „Orędzia do biskupów niemieckich”.