Philippe Henri de Girard
Philippe Henri de Girard (1775-1845) był francuskim inżynierem i wynalazcą, który znacząco wpłynął na przemysł włókienniczy oraz mechanikę. Urodził się w zamożnej rodzinie kalwińskiej w Lourmarin. Już w wieku 14 lat skonstruował urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich.
Kariera i osiągnięcia
W 1810 roku Girard wziął udział w konkursie na zbudowanie przędzarki do włókien lnianych, której wynalazek umożliwił uzyskanie 150 km nici z jednego kilograma lnu. W 1812 roku uruchomił zakład w Paryżu z 2000 wrzecion. W 1818, mieszkając w Wiedniu, skonstruował czesarkę do lnu oraz maszynę do produkcji przędzy lnianej.
W latach 1825-1844 przebywał w Polsce, gdzie został powołany przez księcia Franciszka Ksawerego Druckiego Lubeckiego na stanowisko naczelnego mechanika w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Do jego zadań należało:
- instalowanie urządzeń mechanicznych w kopalniach i hutach
- ulepszanie istniejących maszyn
Girard unowocześnił zakłady mechaniczne w Białogonie, Samsonowie, Sielpi oraz hutę cynku „Ksawery” pod Będzinem. W 1828 roku zainstalował turbinę wodną w Dowspudzie. Wziął także udział w powstaniu listopadowym, opracowując technikę produkcji kolb do karabinów i przestawiając zakłady lniarskie w Marymoncie na produkcję broni.
W 1833 roku fabryka wyrobów lnianych w Marymoncie została przeniesiona do Rudy Guzowskiej, co przyczyniło się do powstania miasta Żyrardów. W 1880 roku w przędzalni pracowało 16 tysięcy wrzecion.
Nagrody i wyróżnienia
W 2016 roku pośmiertnie uhonorowano go nagrodą Złotej ŻyRybki na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie, za osobowość lokalną działającą globalnie. Statuetkę odebrał przedstawiciel Ambasady Francuskiej.
Wynalazki
Girard był autorem wielu wynalazków, w tym:
- urządzenia do odzyskiwania energii fal morskich
- maszyn do mechanicznego przędzenia lnu
- turbiny wodnej
- dynamometru