Philip George Zimbardo
Philip George Zimbardo, amerykański psycholog urodzony 23 marca 1933 roku, jest znany przede wszystkim z przeprowadzenia stanfordzkiego eksperymentu więziennego oraz jako autor książek, w tym „Psychology and Life”. Od 1968 roku jest profesorem Uniwersytetu Stanforda i założycielem Kliniki Nieśmiałości. W 2002 roku pełnił funkcję przewodniczącego Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Wykształcenie i kariera
Zimbardo uzyskał tytuł bakałarza w Brooklyn College w 1954 roku, a następnie tytuł magistra i doktorat na Uniwersytecie Yale. W latach 1960–1967 wykładał na różnych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Columbia.
Eksperyment więzienny
W 1971 roku Zimbardo przeprowadził jeden z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów w historii psychologii. W piwnicach Uniwersytetu Stanforda zainscenizowano więzienie, w którym 24 studentów podzielono na grupy „więźniów” i „strażników”. Eksperyment miał na celu zbadanie wpływu sytuacji społecznej na zachowanie. Szybko jednak wymknął się spod kontroli, a jego zakończenie nastąpiło po sześciu dniach z planowanych czternastu.
Klinika nieśmiałości
Zimbardo poświęcił wiele uwagi badaniu zjawiska nieśmiałości, co zaowocowało książką „Shyness: What it is, What to do about it” oraz założeniem Kliniki Nieśmiałości w Palo Alto.
Projekt „bohaterskiej wyobraźni”
Obecnie Zimbardo prowadzi projekt dotyczący codziennego bohaterstwa, który ma na celu kształtowanie postaw niezgody na zło wśród młodych ludzi. Program, wdrażany również w Polsce, promuje pozytywne postawy i zachęca do podejmowania bohaterkich czynów.
Życie prywatne
Philip Zimbardo jest żonaty z Christiną Maslach, profesorem psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, która również uczestniczyła w eksperymencie więziennym.
Podsumowanie
Philip Zimbardo to postać o znaczącym wpływie na psychologię społeczną, znany z badań nad nieśmiałością, złem oraz bohaterstwem. Jego prace i projekty mają na celu zrozumienie ludzkiego zachowania oraz wspieranie pozytywnych postaw społecznych.