Peter von den Rennen
Peter von den Rennen (1607-1671) był wybitnym złotnikiem z Gdańska, którego rodzina prawdopodobnie pochodziła z Nadrenii. Jako wyznawca kalwinizmu, odegrał znaczącą rolę w historii rzemiosła artystycznego XVII wieku w Polsce.
Najważniejsze dzieła
Do najbardziej znanych prac Petera von den Rennena należy:
- Relikwiarz Świętego Wojciecha – stworzony na zamówienie biskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Pilchowicza w latach 1662-1665. Dzieło przedstawia półleżącą postać Świętego na sarkofagu, podtrzymywaną przez sześć orłów. Za to srebrne arcydzieło artysta otrzymał 30 000 złotych polskich.
- Srebrny tron biskupi – zrealizowany dla biskupstwa we Fromborku, niestety nie zachował się do dzisiaj.
- Trumienny relikwiarz Świętego Stanisława – zamówiony przez krakowską kapitułę 2 maja 1669 roku, również nie przetrwał.
Historia relikwiarza
Relikwiarz Świętego Wojciecha przetrwał w katedrze gnieźnieńskiej do 1986 roku, kiedy to został skradziony. Po kradzieży, dzięki interwencji gdańskiego złotnika, który zauważył, że złodzieje próbowali sprzedać srebrny złom, sprawcy zostali zatrzymani przez Milicję Obywatelską. Gdańscy złotnicy, wykorzystując odzyskane srebro, dokładnie odtworzyli relikwiarz, aby był zgodny z pierwowzorem.
Podsumowanie
Peter von den Rennen był jednym z czołowych złotników Gdańska, którego prace miały znaczący wpływ na rozwój rzemiosła artystycznego w Polsce. Jego dzieła, mimo że niektóre z nich nie przetrwały do dzisiejszych czasów, pozostają ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.