„`html
Pelnik – Charakterystyka Miejscowości
Pelnik (niem. Pulfnick) to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Łukta. Położona jest w obrębie Prus Górnych, nad jeziorem Isąg oraz rzeką Pasłęką, która stanowi granicę Warmii i Mazur Zachodnich. Miejscowość, z bogatą infrastrukturą turystyczną, obejmuje ośrodki wczasowe, plażę, kwatery prywatne, sklep i pub. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Ostoja bobrów.
Historia Wsi
Pelnik został wzmiankowany już w 1450 roku, kiedy to na 14 włókach żyło pięciu chłopów. Po wojnach wieś mogła ulec wyludnieniu. W 1543 roku mieszkańcy z pobliskiego Komorowa zaczęli zagospodarowywać opuszczone tereny Pelnika. W 1577 roku wieś liczyła sześciu chłopów, a ich działalność obejmowała nielegalne wycinki drzew oraz połów ryb. W 1599 roku mieszkańcy musieli płacić czynsz oraz uczestniczyć w pracach na rzecz gminy.
Wojny polsko-szwedzkie przyczyniły się do znaczących zniszczeń. W 1678 roku wielu chłopów nie płaciło czynszu, a ich pola leżały odłogiem. Na początku XX wieku wieś dwukrotnie dotknęły pożary (w 1910 i 1917 roku), co doprowadziło do zniszczenia wielu zabudowań. W trakcie jednego z pożarów odkryto morderstwo, a sprawca został skazany na karę więzienia.
W latach 30. XX wieku Pelnik był domem dla wielu rzemieślników, którzy szukali pracy sezonowej. We wsi działały drużyny piłki nożnej, zespół śpiewaczy oraz amatorskie kółko teatralne. Istniała także szkoła i gospoda z pensjonatem.
Współczesność
W 1974 roku do sołectwa Pelnik należały wieś Pelnik oraz leśniczówki Isąg i Skwary.
Bibliografia
- Ostróda. Z dziejów miasta i okolic, Pojezierze, Olsztyn 1976.
- Jan Dąbrowski, Siedem wieków Łukty, 600-lecie kościoła, 50-lecie parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, Wydawnictwo WPW C. Porycki, P. Wasześcik Sp. J., Olsztyn 2007.
- Mapa granice Warmii
- Archiwalne mapy
„`