„`html
Pęgów – Informacje ogólne
Pęgów (niem. Hennigsdorf) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa wrocławskiego.
Położenie
Pęgów leży na równinie Oleśnickiej, na wysokości 125-142 m n.p.m. Od centrum wsi w odległości 1 km na północny wschód znajdują się Wzgórza Trzebnickie, skąd w pogodny dzień można dostrzec Wrocław (20 km na południowy zachód) oraz Masyw Ślęży. Na północno-zachodniej stronie wsi znajdują się bloki mieszkalne Obornik Śląskich (7 km od Pęgowa). Miejscowość ta jest drugą co do wielkości w gminie, z populacją wynoszącą 1908 mieszkańców (stan na marzec 2011 r.).
Historia i przesiedlenia
Od 1946 roku Pęgów zamieszkuje liczba repatriantów z Czyszek koło Lwowa, wysiedlonych w 1945 roku.
Sport
Na terenie Pęgowa działają kluby sportowe:
- LKS Zorza Pęgów
- Wieża Pęgów
- UKS Zorza Pęgów
Drużyna Wieża Pęgów zdobyła tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski w szachach klasycznych w 2018 roku oraz brązowy medal w szachach szybkich. Arcymistrzowie Wojciech Moranda i Joanna Majdan zdobyli brązowe medale na indywidualnych mistrzostwach. W 2016 roku kobieca drużyna piłkarska UKS Zorza Pęgów zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzyń Polski. Zespół Zorza Pęgów rywalizuje w rozgrywkach A-klasy, osiągając 3. lokatę w sezonie 2014/2015.
Zabytki
W Pęgowie znajduje się kilka zabytków, w tym:
- Pałac – wybudowany w stylu neogotyckim w 1907 roku przez mistrza budowlanego Vatera z Prusic. Pałac ma murowaną konstrukcję na planie prostokąta, z wieżą w narożniku oraz bogatym wystrojem wnętrz. Przed fasadą znajduje się dziedziniec otoczony zabudowaniami folwarcznymi, a do pałacu przylega park krajobrazowy.
- Kościół – pełni funkcję parafialną dla mieszkańców Kotowic, Pęgowa i Zajączkowa.
„`