Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pęcherzyk jajnikowy

Chcę dodać własny artykuł

Pęcherzyk jajnikowy

Pęcherzyk jajnikowy to struktura znajdująca się w jajnikach, która zawiera oocyt oraz komórki towarzyszące. U samicy człowieka w chwili narodzin jajniki zawierają od 1 do 2 milionów pęcherzyków, z których jedynie około 500 dojrzewa w okresie od pokwitania do menopauzy. Przed owulacją pęcherzyki produkują estradiol, a po owulacji przekształcają się w ciałko żółte.

Rozmiar pęcherzyków jajnikowych

Pęcherzyki jajnikowe różnią się rozmiarami w zależności od gatunku. Przykładowe rozmiary to:

  • Świnia: 7–8 mm
  • Maciorka: około 10 mm
  • Człowiek: około 15 mm
  • Krowa: 16–19 mm
  • Kłacz: od 10-30 do 50-60 mm

Pęcherzyk Graafa

Pęcherzyk dojrzały, zwany pęcherzykiem Graafa, to oocyt II rzędu otoczony komórkami odżywczymi oraz płynem pęcherzykowym. Rozwija się on pod wpływem hormonów tarczycy i hormonu folikulotropowego, którego działanie hamuje prolaktyna. Oocyt w pęcherzyku Graafa znajduje się na wzgórku jajonośnym.

Proces owulacji

Pęknięcie pęcherzyka Graafa, spowodowane ciśnieniem płynów, prowadzi do powstania ubytku, który wypełnia się krwią z uszkodzonych naczyń krwionośnych, tworząc ciałko czerwone. W wyniku zbliznowacenia oraz gromadzenia progesteronu powstaje ciałko żółte, które w czasie ciąży działa jako ciałko żółte ciążowe, hamując rozwój kolejnych pęcherzyków Graafa. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika, umożliwiając rozwój nowych pęcherzyków.

W przypadku samic świń, liczba pękniętych pęcherzyków Graafa jest większa, gdy parzone są z dwoma samcami, niż gdy mają jednego partnera.