Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pawłokoma

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pawłokoma

Pawłokoma (ukr. Павлокома) to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Dynów, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego. Należy do parafii w Dylągowej w diecezji przemyskiej. W latach 1975–1998 wieś była częścią województwa przemyskiego.

Położenie

Wieś usytuowana jest nad potokiem Łysa, który jest prawym dopływem Sanu. Graniczy z Bartkówką na zachodzie, Dylągową na południu oraz częściowo z Sielnicą na wschodzie. San otacza wieś od północno-zachodniej i wschodniej strony.

Historia

Pawłokoma została po raz pierwszy wzmiankowana 13 października 1441, kiedy to wieś przeszła w ręce Mikołaja Kmitę. W okresie zaborów, do 1918 roku, miejscowość należała do powiatu brzozowskiego w Galicji. Właścicielem majątku w XIX wieku był Ludwik Skrzyński. W okresie międzywojennym w miejscowości funkcjonowali rzemieślnicy, a także działały lokalne organizacje.

II wojna światowa

Po 17 września 1939 Pawłokoma znalazła się w ZSRR. W lutym 1940 rozpoczęły się deportacje Polaków. W 1944 roku miały miejsce starcia między Polakami a Ukraińcami, a także aresztowania mieszkańców wsi przez policję ukraińską. Tragiczny incydent miał miejsce 3 marca 1945, kiedy to zamordowano od 150 do 366 osób narodowości ukraińskiej, w tym greckokatolickiego księdza Wołodymyra Łemcię. W latach 60. XX wieku cerkiew w Pawłokomie została rozebrana, a w 2006 roku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary wojny.

Osobistości związane z Pawłokomą

  • Petro Poticzny – kanadyjski historyk ukraińskiego pochodzenia
  • Józef Maciej Wodyński – polski scenograf i malarz

Galeria

W Pawłokomie znajdują się różne obiekty pamięci oraz instytucje, takie jak gimnazjum i kościół. Warto również zwrócić uwagę na pomniki upamiętniające ofiary wydarzeń z II wojny światowej.

„`