Paul von Rusdorf (ur. ok. 1385 w Roisdorf, zm. 4 stycznia 1441 w Malborku) – 29. wielki mistrz krzyżacki w latach 1422–1441.
Życiorys
Paul von Rusdorf początkowo sprawował urząd krzyżackiego prokuratora w Kętrzynie (ówczesnym Rastenburgu), później w Tucholi, gdzie pełnił funkcję komtura. Od 1416 był wielkim komturem w Malborku. Wielkim mistrzem krzyżackim został 10 marca 1422 po złożeniu rezygnacji przez Michała Küchmeistera. Trwały kolejne konflikty z Polską: wojna golubska, wojna polsko-krzyżacka 1431–1435. Jednocześnie wzrastało znaczenie stanów na terenie państwa krzyżackiego.
W 1430 stany pruskie złożyły propozycję utworzenia Rady Krajowej do zarządzania państwem. W skład Rady miałoby wejść 6 dostojników krzyżackich, 6 przedstawicieli duchowieństwa niezakonnego, 6 rycerzy i 6 przedstawicieli miast. Paul von Rusdorf nie przyjął tej propozycji, ale dwa lata później wyszedł z propozycją utworzenia Tajnej Rady – organu doradczego wielkiego mistrza. Propozycję wielkiego mistrza odrzuciły miasta, a przyjęło rycerstwo. Członkiem Tajnej Rady został m.in. Jan Bażyński.
Współpracował z Zygmuntem Luksemburskim. W 1429 rok na jego żądanie wysłał wójta Sztumu Mikołaja von Redwitz oraz oddział rycerzy na Bałkany w celu walki z Turkami. Kontyngenty zakonne przebywały na Bałkanach do 1434 roku, a następnie powróciły. Zygmunt Luksemburski także namówił Rusdorfa na zaatakowanie Polski w 1431 roku, co doprowadziło do wojny.
Przypisy
Bibliografia
*
Kategoria:Ludzie związani z Kętrzynem
Kategoria:Ludzie związani z Malborkiem
Kategoria:Ludzie związani z Tucholą
Kategoria:Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego
Kategoria:Wielcy komturowie zakonu krzyżackiego
Kategoria:Zmarli w 1441
Kategoria:Urodzeni w 1385