Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Partacz

Partacz – definicja i historia

Partacz, znany również jako przeszkodnik lub szturarz, to termin odnoszący się do rzemieślnika, który pracował w mieście lub jego okolicach, lecz nie był członkiem cechu rzemieślniczego. Pojęcie to wywodzi się z łacińskiego zwrotu a parte paternitatis, co oznacza „poza cechem”.

Reklama

Konflikt z cechami

Partacze stanowiąc konkurencję dla cechów, często byli zwalczani przez te organizacje, które w obawie przed utratą monopolu na produkcję podejmowały działania w celu ich wyeliminowania. Partacze, aby chronić swoje wyroby i narzędzia, musieli stawiać opór konfiskatom dokonanym przez cechy.

Geneza i społeczny kontekst

Partacze pojawili się na scenie społeczno-gospodarczej już w XV wieku. Często wywodzili się z biedoty miejskiej, która nie miała środków na spełnienie wymagań stawianych przez cechy. W większych miastach, jako miejsca schronienia dla partaczy, służyły podmiejskie klasztory oraz rezydencje szlacheckie.

Reklama

Jakość i dostępność wyrobów

Wyroby partaczy były zazwyczaj tańsze niż te produkowane przez cechy. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie musiały one cechować się gorszą jakością. Partacze, mimo braku formalnego przynależenia do cechu, byli w stanie oferować konkurencyjne produkty, co przyciągało klientów poszukujących tańszych rozwiązań.

Reklama
Reklama