Parki Narodowe w Europie
Parki narodowe w Europie to obszary chronione, które zostały ustanowione na podstawie krajowych przepisów prawnych. W Europie znajduje się kilkaset takich parków, które większości odpowiadają kategorii II obszarów chronionych według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Historia
Ochrona obiektów przyrodniczych w Europie rozpoczęła się z przyczyn politycznych, mających na celu umocnienie tożsamości narodowej, koncentrując się na obiektach o znaczeniu historycznym. W 2023 roku planowane jest utworzenie trzech nowych parków w Flandrii. Walonia natomiast posiada jedenaście parków przyrodniczych, znanych jako „parc naturel”.
Przykłady Parków Narodowych
- Park Narodowy Riły (Национален Парк Рила, 1991 r., 716,7 km²)
- Park Narodowy Bałkanu Środkowego (Национален Парк Централен Балкан, 1992 r., 810,5 km²)
Chorwacja
W Chorwacji pierwsze parki narodowe zaczęto tworzyć po II wojnie światowej, gdy kraj był częścią Jugosławii. Obecnie funkcjonuje osiem parków narodowych, które mają charakter rekreacyjny. W 2007 roku powołano także Park Przyrody i Historii Majjistral, zarządzany przez różne fundacje.
Mołdawia
Jedynym parkiem narodowym w Mołdawii jest Park Narodowy Orgiejów, utworzony w 2013 roku. Park ten powstał wokół rezerwatu kulturowo-przyrodniczego „Stary Orgiejów” oraz dwóch rezerwatów przyrody: Ţigăneşti i Trebujeni.
Parki narodowe w Europie pełnią istotną rolę w ochronie przyrody oraz promowaniu aktywnego wypoczynku, a ich różnorodność i historia świadczą o bogactwie europejskiej fauny i flory.