Park Południowy we Wrocławiu
Park Południowy, znany również jako Südpark, znajduje się w południowej części osiedla Borek we Wrocławiu. Jest to park krajobrazowy, który wyróżnia się dużymi walorami kompozycyjnymi i dendrologicznymi.
Historia i projekt
Park został założony w 1892 roku na terenach przekazanych miastu przez kupca i filantropa Juliusza Schottländera. W przeciwieństwie do wielu innych parków, które powstały poprzez adaptację istniejących terenów leśnych, Park Południowy był tworzony od podstaw przez architekta krajobrazu Hugo Richtera i botanika Ferdinanda Cohna.
W parku znajduje się duży staw oraz pozostałości po restauracji z wysoką wieżą, która funkcjonowała do 1945 roku. Obecnie w miejscu dawnej restauracji znajduje się lokal Agawa. Park otaczają ścieżki, polany, kwietniki oraz ogród bylinowy.
Walory przyrodnicze
Park Południowy jest domem dla 109 gatunków roślin, w tym interesujących okazów dendrologicznych, takich jak:
- cypryśnik błotny (Taxodium distichum)
- tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)
- orzesznik pięciolistkowy (Carya ovata)
- platan klonolistny (Platanus x hispanica)
- odmiana kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum 'Digitata’)
Pomnik Fryderyka Chopina
Od 2004 roku w parku znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, stworzony przez profesora Jana Kucza z warszawskiej ASP. Pomnik ma niemal cztery metry wysokości i przedstawia kompozytora w chwili zadumy nad muzyką.
Ochrona zabytków
W 1995 roku Park Południowy został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne i przyrodnicze znaczenie dla Wrocławia.