Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa to makieta przedstawiająca miasto w II połowie XVIII wieku. Została wykonana w latach 1929–1946 pod kierownictwem inż. Janusza Witwickiego, a jej wymiary wynoszą 4 na 3,6 metra w skali 1:200. Od 2015 roku jest eksponowana w Hali Ludowej we Wrocławiu.

Reklama

Budowa i materiały

Makieta odtwarza budowle i ulice Lwowa sprzed trzech wieków, wykonana z takich materiałów jak:

  • brystol
  • ołów
  • blacha miedziana
  • drut

Patynę historyczną uzyskano dzięki farbom i roztworom kwasów. Witwicki początkowo finansował projekt samodzielnie, a później utworzono społeczne towarzystwo, które zebrało około 180 tys. zł na jego realizację.

Reklama

Okres II wojny światowej

W 1939 roku władze Lwowa zadeklarowały pokrycie 1/3 kosztów projektu, ale przed wybuchem wojny przekazały jedynie 10 tys. zł. W czasie obu okupacji Lwowa, radzieckiej i niemieckiej, zespół liczący ponad 20 osób kontynuował prace nad makietą.

Po wojnie i dalsze losy

Po wojnie władze radzieckie próbowały zablokować wywóz panoramy do Polski. Witwicki stracił dokumentację, a jego żona, po jego tragicznym zgonie, zdołała przetransportować makietę do Warszawy. Po krótkim przechowywaniu w Muzeum Narodowym, panorama trafiła do Wrocławia, gdzie była składowana w różnych instytucjach.

Renowacja i aktualna ekspozycja

W 2006 roku, na mocy umowy, makieta stała się własnością Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Rozpoczęto prace inwentaryzacyjne, a w kolejnych latach przeprowadzono renowację pod kierunkiem wrocławskich konserwatorów.

W 2014 roku Osso­li­neum pozyskało fundusze na dalszą konserwację, a panorama została ostatecznie eksponowana w Hali Ludowej od 25 września 2015 roku.

Reklama

Linki zewnętrzne

Reklama