Pamukkale – Bawełniana Twierdza
Pamukkale, w tłumaczeniu „Bawełniany zamek”, to turecka miejscowość znajdująca się w dolinie Cürüksu, około 18 km od Denizli. Słynie z unikalnych wapiennych osadów, które powstały na zboczu góry Cökelez. Woda z gorących źródeł, bogata w wapń i dwutlenek węgla, tworzy naturalne tarasy i baseny, poprzez proces wytrącania węglanu wapnia, który trwa od około 14 tysięcy lat.
Ochrona i degradacja środowiska
Teren Pamukkale został objęty ochroną jako park narodowy i wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Niestety, rozwój turystyki i budowa hoteli doprowadziły do degradacji środowiska, co spowodowało ich zamknięcie i rozbiórkę. W 1997 roku zamknięto również trasę turystyczną prowadzącą przez naturalne tarasy, a zwiedzającym udostępniono jedynie część południową, gdzie woda spływa do sztucznie stworzonych basenów.
Aby chronić delikatne osady wapienne, zwiedzający muszą zdjąć obuwie przed wejściem na trawertyny. Woda spływająca z wysoką zawartością wapnia może pokrywać powierzchnię około 4,9 km² osadem grubości 1 mm rocznie. Władze parku regulują przepływ wody, aby równomiernie zasilać baseny.
Termalne źródła w okolicy
Pamukkale leży na linii uskoku tektonicznego i jest jednym z wielu miejsc z gorącymi źródłami w regionie. W pobliskiej miejscowości Karahayit (5 km na wschód) znajdują się źródła o wodzie bogatej w żelazo, sód i magnez, które nadają osadom kolor czerwony, zielony i żółty. W Kavakbasi (4 km od Pamukkale) można znaleźć błotniste źródła z dużą zawartością siarki, znane z właściwości leczniczych.
Historia
W starożytności w pobliżu tarasów istniało uzdrowisko Hierapolis, które cieszyło się dużą popularnością.
Miasta partnerskie
- Eger, Węgry
- Las Vegas, Stany Zjednoczone