Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Paleozoik

Paleozoik

Paleozoik, oznaczający „dawne życie”, to najstarsza era fanerozoiku, trwająca około 291 milionów lat (od 541 do 252 milionów lat temu). Dzieli się na sześć okresów: kambr, ordowik, sylur, dewon, karbon i perm. W sensie chronostratygraficznym stanowi najniższy eratem fanerozoiku.

Reklama

Geologia

W paleozoiku powstawały skały wapienne, bogate w skamieniałości. W tym okresie miały miejsce silne ruchy górotwórcze, takie jak orogeneza kaledońska i hercyńska, które przyczyniły się do formowania gór, m.in. w Wielkiej Brytanii i Sudetach. Zróżnicowane skały paleozoiczne świadczą o zmianach zasięgu lądów i mórz oraz klimatu, przy czym w dewonie i permie panował klimat suchy. W Polsce w tym czasie powstały złoża soli kamiennej oraz wulkaniczne skały, a w karbonie uformowały się złoża węgla kamiennego.

Paleogeografia

Na przełomie proterozoiku i paleozoiku superkontynent Pannocja rozpadł się na mniejsze bloki. Powstały oceany: Japetus i Paleotetyda, a także największy ocean Panthalassa. W wyniku zderzeń kontynentów powstały struktury geologiczne, takie jak Laurosja i Laurazja, prowadząc do formowania się Pangei.

Reklama

Fauna

W paleozoiku pojawiły się zwierzęta o twardych elementach, jak gąbki, małże i stawonogi. W ordowiku zaczęły powstawać rafy koralowe, a w sylurze pojawiły się ryby. W dewonie ląd stał się bardziej przyjazny dla zwierząt, co sprzyjało rozwojowi pajęczaków i pierwszych owadów. Z końcem permu miało miejsce masowe wymieranie, które dotknęło m.in. trylobity i prymitywne koralowce.

Flora

W sylurze pojawiły się pierwsze rośliny lądowe, jednak największy rozwój roślinności nastąpił w dewonie, kiedy to ląd pokryły drzewiaste rośliny zarodnikowe. W karbonie nastąpił szczyt rozwoju roślin zarodnikowych, które w permie ustąpiły miejsca roślinom nagonasiennym.

Paleozoik w Polsce

Na terenach Polski w paleozoiku formowały się skały magmowe, osadowe i metamorficzne, które budują Sudety, Góry Świętokrzyskie oraz Tatry. Orogeneza hercyńska przyczyniła się do powstania licznych masywów granitowych.

Reklama
Reklama