Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Palenie Judasza

Wprowadzenie do obyczaju Palenia Judasza

Palenie Judasza, znane również jako wieszanie Judasza czy judaszki, to ludowy zwyczaj związany z obchodami Wielkanocy. Obyczaj ten ma swoje korzenie w pogańskim obrzędzie topienia Marzanny i został po raz pierwszy udokumentowany w XVIII wieku. W ciągu lat zyskał różne interpretacje i formy, w tym elementy chrześcijańskie, związane z historią zdrady Judasza.

Reklama

Przebieg obrzędu

Widowisko związane z Paleniem Judasza rozpoczynało się w Wielki Czwartek i kończyło w Wielki Piątek. Kukła przedstawiająca Judasza była sądzona, a następnie wieszana na wieży kościelnej. W Wielki Piątek strącano ją i poddawano różnym formom przemocy, po czym spalano i wrzucano do wody. Zwyczaj ten w niektórych przypadkach przybierał charakter antysemicki, co doprowadziło do zakazu jego organizowania przez Kościół.

Współczesne obchody

Obrzęd Palenia Judasza przetrwał w niektórych regionach Polski, szczególnie w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie praktyki te są nadal kultywowane, choć w zmienionej formie. W Małopolsce, na terenach powiatów myślenickiego i wadowickiego, zwyczaj ten określany jest jako palenie Judosa. W przeszłości ognisko przygotowywano z wyschniętych wianków, obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego opony samochodowe. Jednakże, tradycja ta zanika i obecnie występuje głównie jako palenie ognisk z gałęzi i traw.

Reklama

Tradycja w innych krajach

Palenie Judasza było praktykowane niegdyś w całej Europie i jest wciąż obecne w niektórych częściach Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Czech oraz wielu innych krajach na świecie. UNESCO uznało czeską tradycję vodění Jidáše za część narodowego dziedzictwa kulturowego, co podkreśla znaczenie tego obrzędu w kulturze europejskiej.

Reklama
Reklama