Pałac w Starawie
Pałac w Starawie, zlokalizowany w pobliżu Węgrowa, to neogotycka rezydencja, która została wzniesiona w XVI wieku i wielokrotnie przebudowywana. Jego historia sięga co najmniej 1619 roku, kiedy to został opisany w inwentarzu sporządzonym przez Jakuba Nurzyńskiego na polecenie Janusza Radziwiłła.
Historia i architektura
Pałac był częścią założenia dworskiego, które obejmowało również drewniany dworek i inne budynki gospodarcze. W czasach swojej świetności pełnił funkcje obronne, otoczony palisadą i fosą. W latach 1655-1661, pod kierunkiem księcia Bogusława Radziwiłła, pałac zyskał dwie wieże oraz nowy dach. W XIX wieku, za czasów księcia Sergiusza Golicyna, przeszedł znaczną modernizację, co nadało mu neogotycki charakter.
W latach 1859-1862 wnętrza zostały zmodernizowane przez Bolesława Podczaszyńskiego, który wprowadził dekoracje inspirowane angielskimi pałacami. W 1912 roku, dla upamiętnienia powrotu Radziwiłłów do rezydencji, na bramie wjazdowej umieszczono ich herb.
Podczas II wojny światowej pałac doznał znacznych zniszczeń, a jego wyposażenie zostało rozgrabione. Po wojnie obiekt pełnił różne funkcje, w tym magazynu i szkoły, co przyczyniło się do dalszej dewastacji.
W 1966 roku zarząd nad pałacem przejął Narodowy Bank Polski. W latach 1972-1979 i 1999-2001 przeprowadzono gruntowne prace konserwacyjne, przywracając pałacowi dawną świetność. Obecnie jest to ośrodek szkoleniowy NBP.
Zespół pałacowo-parkowy
Pałac usytuowany jest na wzniesieniu, otoczony parkiem z wieloma starymi drzewami. Neogotycka brama prowadzi do podjazdu, a zewnętrzne elewacje pałacu zdobią krenelaże oraz wieżyczki w narożach.
Wnętrza
Parter
Na parterze znajduje się sień, przekształcona w westybul z reprezentacyjną klatką schodową. Pozostałe pomieszczenia parteru, przeznaczone dla służby, mają prostszy wystrój.
Pierwsze piętro
Na pierwszym piętrze znajdują się reprezentacyjne sale. W jednej z nich znajduje się klasycystyczny kominek, a w innej bogato zdobiony strop kasetonowy.
Skrzydło ogrodowe
Sala Biała, dawniej balowa, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Obok niej znajduje się sala Malinowa z dekoracjami w stylu neorenesansowym oraz sala Myśliwska, z wyjściem na taras.
Drugie piętro
Drugie piętro, o mansardowej konstrukcji, mieści pokoje gościnne, które nie mają wyraźnego wystroju architektonicznego.