Pałac w Czerniejewie
Pałac w Czerniejewie, zlokalizowany na północnym skraju miasta, został zbudowany w latach 1771-1780 dla Jana Lipskiego według projektu Ignacego Graffa. Istnieją przypuszczenia, że w tym miejscu znajdował się wcześniej zamek.
Historia i architektura
Pałac przeszedł liczne przebudowy, które nadały mu klasycystyczny charakter. Pierwsza z nich miała miejsce w latach 1789-1790, a projekt wykonał Kamsetzer. W 1800 roku dodano czterokolumnowy portyk z tympanonem, co zwiększyło okazałość rezydencji. Ponadto, w wyniku przebudowy powstał salon na parterze oraz dwukondygnacyjna sala balowa na piętrze.
Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1926-1928, zlecona przez hrabiego Zygmunta Skórzewskiego. Wówczas dobudowano wschodnie skrzydło i połączono główny budynek z oficyną wschodnią. W latach 1979-1984 oficyna zachodnia również została połączona z pałacem.
Park i otoczenie
Park krajobrazowy o powierzchni 13 ha, pierwotnie założony jako ogród francuski, od XIX wieku przekształcony w ogród angielski, zawiera aleje lipowe, grabowe oraz staw. W głębi parku znajduje się budynek bażanciarni, który w XIX wieku został przebudowany na domek myśliwski.
Wydarzenia historyczne
5 września 1939 roku, tuż przed zajęciem pałacu przez wojska niemieckie, rodzina Skórzewskich opuściła rezydencję. W okresie II wojny światowej pałac był użytkowany przez Niemców, co pozwoliło na zachowanie jego struktury. Po wojnie pełnił funkcję domu dziecka, a później został przekształcony w hotel i centrum konferencyjne.
Pałac gościł ważne wydarzenia, w tym 3 czerwca 1997 roku, gdy odbyło się tu uroczyste śniadanie dla przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej podczas obchodów 1000-lecia męczeńskiej śmierci Świętego Wojciecha.
Zabytki i ochrona
Pałac jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa od 21 lutego 1964 roku. Znajduje się również na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.
Charakterystyka architektoniczna
Pałac jest piętrowy, pierwotnie w stylu późnobarokowym, z dachem dwuspadowym i dwoma skrzydłami. Od frontu znajduje się portyk z czterema kolumnami, a po bokach głównego budynku usytuowane są ryzality. Obiekt posiada dwa dziedzińce: zewnętrzny z wozowniami i stajniami oraz wewnętrzny otoczony oficynami.