Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu

Chcę dodać własny artykuł

Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu

Pałac położony przy placu Bankowym 3/5 w Warszawie został zbudowany w latach 1823–1825 dla Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Aktualnie pełni rolę siedziby Prezydenta m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Historia i architektura

Obiekt wzniesiono w stylu klasycystycznym, będąc wynikiem przebudowy barokowego pałacu Leszczyńskich. Składa się z korpusu głównego oraz dwóch skrzydeł z jońskimi kolumnadami. Wnętrze pałacu upamiętnia popiersie oraz tablica pamiątkowa.

W dwudziestoleciu międzywojennym, po adaptacji dokonanej w latach 1919–1921 przez Mariana Lalewicza, budynek stał się siedzibą Ministerstwa Skarbu. Niestety, w wyniku zniszczeń wojennych pałac został uszkodzony przez niemieckie lotnictwo we wrześniu 1939 roku.

Odbudowa miała miejsce w latach 1950–1954, a gmach przeznaczony został dla Prezydium Stołecznej Rady Narodowej. Obecnie w pałacu mieszczą się biura Prezydenta m.st. Warszawy oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przy czym miasto zajmuje około 15% powierzchni budynku.

Wydarzenia i kontrowersje

Gabinety prezydenta miasta i wojewody mazowieckiego znajdują się na pierwszym piętrze korpusu głównego, który jest połączony z sąsiednim pałacem Ministra Skarbu. Oba budynki mają wspólny adres.

W dniu 9 kwietnia 2016 roku na dziedzińcu pałacu odsłonięto głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, autorstwa Józefa Henryka Helińskiego. Ustawienie głazu wzbudziło kontrowersje, ponieważ nie uzyskano zgody stołecznego konserwatora zabytków, a fragment inskrypcji na tablicy został zakwestionowany przez sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Kunerta.